Jaroslav Foglar


Spisovatel, šéfredaktor časopisů Mladý hlasatel, Junák a Vpřed, významný metodik, dlouholetý skautský vůdce 2. oddílu Praha. Své zkušenosti, nápady a programové tipy nabízel ostatním prostřednictvím časopisů a později knih na pomezí příběhu a metodické příručky, jako byly Kronika Ztracené stopy či Náš oddíl. První povídka Vítězství mu vyšla ve Skautu Junáku již v prosinci 1923. O deset let později ve stejnojmenném časopise publikoval na pokračování román Boj o první místo. A pak v rychlém sledu následovaly knihy Hoši od Bobří řeky, Přístav volá a dvě desítky dalších. Ty se spolu s mnoha povídkami a komiksy v čele s Rychlými šípy staly nejpodstatnější četbou pro několik generací mladých lidí. Jeho odkaz včetně autorských práv spravuje Skautská nadace Jaroslava Foglara.

Související akce a aktuality:

Dobrodružná vyhlídka #11

Proniknout do způsobu tvorby autorů, jejichž díla rád čtu, konkrétně třeba Jaroslava Foglara, bylo a je pro mě vždy obzvláštním dobrodružstvím. Ne každý autor sděluje rád způsob, jakým vznikají jeho knihy, a vždy je v tom určitá míra stylizace. Někdo se představuje jako bohém, píšící po kavárnách, jiný se vžívá do role „dělníka pera“, jenž usedá pravidelně k práci každý den.

Dobrodružná (Vánoční) vyhlídka #9

Vánoce v dobrodružné literatuře by si zasloužily samostatnou studii. Kolikrát a jak zajímavě jsou líčeny Vánoce všelikých robinzonů, Vánoce dobrodruhů na cestách, objevitelů, Vánoce Rychlých šípů… U Karla Maye, který tento svátek miloval, najdeme popis vánočních svátků hned několikrát.