Nakladatelské ceny Albatrosu za rok 2022 předány!


Ve čtvrtek 13. dubna se redakce Albatrosu jako každý rok setkala se svými autory na tradičním slavnostním večeru u příležitosti oslavy dětských knih a vyhlášení nakladatelských cen a výsledků literární soutěže.

Téma 13. ročníku literární soutěže bylo Jiní a jinačí. Dorazilo na pět desítek rukopisů, z nichž do užšího výběru postoupilo pět. Z těch pak odborná porota anonymně vybrala tři nejlepší. Zvítězil rukopis Veroniky Jansové Hakysáky od Juráška. Kromě šeku na 25 tisíc korun získala autorka příslib vydání.

 

V kategorii ilustrace pro menší děti cenu získala Marie Urbánková za ilustrace knihy Jana Jirků O bagříku Honzíkovi. Ilustrátorka využívá jasné svěží barvy i písmo, které spolu s grafickou formou jejího výtvarného projevu umocňuje svižný a veselý dojem. Její zásluhou je tak prostředí silných ale polidštěných strojů, techniky a staveb nejen velice atraktivní, ale vlastně také vlídné a pro malé čtenáře a čtenářky velmi přístupné. 

 

 

Kategorii ilustrace pro starší děti vyhrál Ticho762 za výpravu knihy Jaroslava Foglara Strach nad Bobří řekou. Jde o román, nad kterým se vznáší strach. Parta obyčejných kluků se v něm snaží zažít to své obyčejné dobrodružství, ale přitom jim neustále hrozí nebezpečí. Temná atmosféra i nekonkrétní obrysy všudypřítomného Nepřítele jsou v podání Ticha762 působivé a tísnivé, a přitom skvěle konvenují žánru dobrodružné literatury.

 

 

Nejlepší knihou pro mladší čtenáře byla loni Marta si vzpomíná. Napsal ji Petr Hugo Šlik a zabývá se v ní jedním z nejtěžších uměleckých i životních témat – tématem smrti. Autor se s ním vyrovnává citlivě a nepřikrášleně, zároveň však s nádechem poetické melancholie, za níž se skrývá nezdolný optimismus. Martin příběh nám totiž ukazuje jednu velmi podstatnou věc: že smrtí naše společné životy nekončí. Šlikův počin tak představuje jedinečný příspěvek k důležitým, ale stále podceňovaným tématům v české tvorbě pro děti. 

 

 

David Jan Žák získal za knihu Tleskač cenu za text pro starší čtenáře. Uchopit příběh Jana Tleskače je vskutku velká výzva, David Jan Žák se jí však chopil s odvahou sobě vlastní. V knize Tleskač se mu podařilo naplno zužitkovat lásku k tvorbě Jaroslava Foglara, a zároveň do ní výrazně vtisknout i svůj vlastní autorský styl, tolik silný v temné sugestivní atmosféře a básnických obrazech. Autor tak vytvořil výjimečnou knihu, jež je především dialogem: dialogem mezi dvěma autory, které dělí propast času, ale kteří se i přesto setkávají jako dobří přátelé. A to v nesmrtelných Stínadlech.

 

 

V překladové kategorii se nakladatelství Albatros rozhodlo ocenit Kateřinu Hajžmanovou za překlad zábavné populárně-naučné knihy Nejzbytečnější zvířata na světě. Kateřina Hajžmanová překládá velmi pečlivě, ale zároveň s obdivuhodnou lehkostí. Když je potřeba, pátrá v odborných zdrojích, ale zároveň vybere to nejpřiléhavější citoslovce. Její překlady jsou konstantně na vysoké úrovni a pro redaktora je radost s takovou překladatelkou spolupracovat. 

 

 

Cenu za významný počin získala prostorová kniha Kateriny Karolik Můj šálek umění. Skvělý nápad, jak čtenářům zábavnou formou přiblížit slavná umělecká díla a poodhalit nám všem přemýšlení a postupy jejich tvůrců. Prostorové leporelo pro malé i velké je plné překvapení a inspirace a neobvykle a hravě využívá nejznámější obrazy historie. Technologická řešení jsou vynalézavá a fungují dokonale. Celek působí velmi efektně, a přitom výtečně plní svou funkci. 

 

Tradičním vrcholem večera bylo předání ceny za významný přínos literatuře pro děti a mládež. Tu si letos odnesla spisovatelka Ivona Březinová. Ivona se už v pěti letech rozhodla, že bude spisovatelka, a své slovo dodržela. Psala, studovala český jazyk a dějepis na Pedagogické fakultě v Ústí nad Labem a od roku 1996 je spisovatelkou z povolání. Píše pro děti a mládež všech věkových kategorií knihy nejrůznějších žánrů, překládá ze slovenštiny, sestavila povídkové publikace svých studentů, když vyučovala Tvůrčí psaní na Literární akademii. Na kontě má 124 titulů, mnohé byly přeložené (do 19 jazyků) a oceněné (Zlatá stuha, SUK – Cena učitelů, knihovníků a dětí, zápis na Honour List IBBY, je rytířkou Řádu krásného slova aj.). Sama je patronkou literární soutěže pro děti Cena Ivony Březinové, letos proběhne už 5. ročník, a dalších významných projektů. 

V nakladatelství Albatros autorka debutovala v r. 1997 Panáčkem Paneláčkem, od té doby jí vyšlo 55 knih, ať už v edicích První čtení, Druhé čtení, Má to háček, nebo mimo edice. Vytvořila několik úspěšných řad, jako např. Holky na vodítku, literární cestopisy tzv. Béčkovky, nyní vychází dobrodružná série GO! neboli Gang odvážných (dosud 8 dílů).

Ivona Březinová si vždy pro budoucí knihu nastuduje jakýkoli obor či problematiku, aby příběh byl autentický. Ví, že vedle fantazie je potřeba i poznat a pochopit. Je vnímavá, přátelská, srdečná, je dokonalá profesionálka a je s ní báječná spolupráce po všech stránkách, což potvrdí literární i výtvarná redakce. Je ochotná udělat pro čtenáře téměř cokoli, včetně úchvatných převleků na křtech knih. A protože své čtenáře skutečně miluje, je často spatřena s pověstným batohem na zádech či s ohromným kufrem na kolečkách, jak vyráží na besedy po celé republice. Albatros a jeho lidé mají Ivonu rádi a srdečně přejí, ať se jí i nadále plní krédo: Snít a psát.