Jan Halada získal Cenu Miroslava Ivanova za knihu Albatros: 70 let na křídlech dětské literatury


Minulý týden byly vyhlášeny výsledky Cen Miroslava Ivanova 2020, které již od roku 2001 získávají autoři nejzdařilejších publikací v oblasti literatury faktu. Z letošních výsledků máme velkou radost, protože jedním z oceněných je Jan Halada, který získal Cenu Miroslava Ivanova 2020 v kategorii Literární vědy a uměnovědy za knihu Albatros: 70 let na křídlech dětské literatury.

Rozsáhlá publikace vyšla na jaře 2019 k příležitosti 70. narozenin nakladatelství Albatros a přináší to nejdůležitější z jednotlivých desetiletí existence SNDK a později Albatrosu.

„Jak se autor dostane k tématu, jenž pak převtělí do knihy a ona opravdu vyjde? Nemusí to být přímo záměr, často se jedná o inspiraci či přímo náhodu. Na počátku 90. let, když jsem po působení především v nakladatelství Mladá fronta nastoupil na Fakultu sociálních věd UK a přednášel tam také historii nakladatelského podnikání, setkal jsem se hned s několika diplomkami o SNDK a Albatrosu. Materiálu měli studenti dost, ale až později jsem si uvědomil, že doposud neexistuje nějaká komplexní práce o historii tak významného a trvale ukotveného nakladatelství v několika generacích čtenářů. To už se blížilo výročí, a proto jsem se do toho pustil, abych zjistil, že i když to přednáším, jak málo toho vím a jak mohu mít zkreslené představy, třeba o počátcích 50. let, kdy právě zde v nejtěžších dobách se rodí nakladatelský příběh, jenž nás pak všechny provází jako pevná entita a potřeba našich životů.“

(foto zdroj: archiv FSV UK)