Dobrodružná vyhlídka #10

Dobrodružná vyhlídka

Hned v prvním ročníku Zlatého máje, kritické revue o literatuře pro mládež, se rozhořela diskuze o podobách dobrodružné literatury. Stanislav Jareš, jinak znalec klasické hudby, napsal tehdy stať s výmluvným názvem „Vraťme mládeži Vinnetoua!“. Začíná takto: „Přemrštěné opatrovnictví znalců a editorů knih pro mládež v posledním desetiletí doslova ukradlo celým ročníkům chlapců a děvčat požitek z četby řady děl, která nám starším dala pro celý život nezapomenutelné zážitky.“ Psal se rok 1956.

Teď se píše rok 2024 a vstávají noví bojovníci za čistotu literatury pro děti a mládež. Přicházejí se zákazem Vinnetoua, a nejen jeho. Ve Spojených státech se táhne staletý spor o hodnotu Dobrodružství Toma Sawyera, další knihy, ať už je to Verne či kterýkoli jiný klasik dobrodružné literatury, by se měly podle opatrovníků vydávat jen po úpravách, které odstraní rasové problémy atd. Je zřejmé, že tito puristé dělají z dětí hlupáky. Dětský čtenář si sám utváří názor na svět, a jak vím ze čtenářských besed, nejednou vnímá knihu pozorněji než poučený dospělý čtenář, a není potřeba mu svět předžvýkávat.

Uvědomil jsem si to znovu při redigování knihy Boj o ostrov. Je to příběh, který se odvíjí na dnešní dobu až příliš zvolna a vlažně a byl jsem varován, že jej děti neučtou. Je to možné, pomalý spád vyprávění může leckterého konzumenta filmů se superhrdiny a s rychlými střihy odradit, ale přesto bych se o nové čtenáře ransomovek nebál. Pár jich opět přibude…

Tahle kniha je v novém vydání unikátní tím, že obsahuje komplet ilustrací Zdeňka Buriana, tedy navíc dvě dosud knižně neotištěné kvaše a jednu pérovku. Je zřejmé, že přinejmenším ty dvě dvoustranné kvaše se především z technických důvodů nedostaly do prvního vydání Boje o ostrov s Burianem v nakladatelství Josef Hokr v roce 1947. Text nově odborně přehlédl znalec jachtingu František Novotný, došlo i k dalším redakčním úpravám, jež text přiblížily anglickému originálu. Touto sedmou knihou, chronologicky prvním svazkem série Vlaštovky a Amazonky, se prozatím uzavírá nové albatrosí vydání ransomovek s ilustracemi Zdeňka Buriana. K poslední knize ilustrované Burianem, Záhadné vody alias Tábor u tajuplného moře, chybí kromě obálky a jednoho kvaše všechny ilustrace v originále, takže je prozatím nemožné je kvalitně přetisknout.

Naopak se podařilo shromáždit v originálech kompletní doprovod k dílu Karla Maye Černý mustang, kniha proto vyjde na podzim 2024 v novém vydání v edici KOD stejně jako v roce 1968 pod číslem svazku 108. Zařadí se k již nově vydaným svazkům 18 a 85/I–III, které jsou v tiráži označeny jako Sběratelské vydání.

A ke kodovkám připojuji ještě jednu informaci. Už k výročí 60 let trvání edice KOD – Knihy odvahy a dobrodružství mě napadlo sestavit průvodce dosavadními svazky edice. Úkol se ale nakonec ukázal být tak obtížný, že jsem jej musel posunout až k sedmdesátiletému výročí, které připadá na letošní rok. Ke spolupráci jsem přizval výtečného znalce a sběratele kodovek Stanislava Nováka, kterého znám ještě z doby, kdy jsem v roce 1994 vydal v Arcadii knížku Klause Farina Karel May, první německá pop-hvězda. Standa Novák si vzal na starost veškeré bibliografické údaje včetně reedic a cenné informace a zajímavosti pro sběratele a pracuje na tom s pečlivostí sobě vlastní, já zase píšu doprovodné texty ke každé knize a zprávy ze zákulisí vzniku knih a práce redakce, tak jak mi je za léta přátelství prozradili bývalí zaměstnanci SNDK/Albatrosu Vladimír Svoboda a Zdeněk K. Slabý. Kniha vyjde začátkem roku 2025, kdy bude uzavřená sedmdesátiletá historie edice. Další svazky edice, ať už nové či zmíněná Sběratelská vydání, se připravují, ale o tom zase příště, a dá-li Bůh, snad o něco dřív než zase za rok, jako tomu bylo v případě této Vyhlídky.

Ondřej Müller, červen 2024