Co vydáme v prvním čtvrtletí roku 2024


Jaké krásné knížky chystáme vydat v období letošního jara?

V lese

Les, to je neuvěřitelné místo plné zvuků, stromů rovných i různě se kroutících, měkkých

mechů, pichlavého jehličí a plachých i nebojácných tvorů. Skvěle se v něm hraje na schovávanou nebo jen tak pojídají maliny. Tichý a klidný je ale jen zdánlivě. V korunách stromů, v houštinách i nízké trávě se odehrává tisíce příběhů. Příroda tu ožívá bezpočtem hlasů, je dokonalým  společenstvím, kde má každý své místo a důležitost. Jak tento lesní svět funguje? A proč bychom se bez něj jen těžko obešli? Vydej se lesní pěšinou a uvidíš…

Vychází 15. ledna.

 

Hurá, nosím brýle

Kačenka a Josífek nosí brýle a díky tomu vidí svět krásně, jasně a do nejmenších detailů. Možná i ty si zrovna zvykáš na svoje první brýle a zatím nevíš, co si o té podivné věcičce na nose vlastně myslet. Bude opravdu tak užitečná, jak tvrdí dospělí? Přestane ti vůbec někdy na obličeji překážet? Věř mi: s brýlemi se ti bude žít skvěle! V této knize se o své nové pomůcce dozvíš všechno, co tě kdy zajímalo: jak funguje zrak, jak lékař pozná, že špatně vidíš, kdo vynalezl první brýle a jak vypadaly, co budou umět brýle budoucnosti, které slavné osobnosti nosily brýle a mnohem víc. Seznam se s bohatým světem brýlí a staň se jejich hrdým majitelem!          

Vychází 15. ledna.

 

Jaroslav Foglar: Pod junáckou vlajkou (audio)

Mirek vstupuje do skautského oddílu s nečistými úmysly – chce tu pro svoji partu ukrást stan. V Devadesátce se mu však dostane vlídného přijetí, pozná tu spoustu kamarádů a do krádeže se mu najednou vůbec nechce. Jenže šéf party Ondra ho má v hrsti. Vyhrožuje, že vůdci oddílu ukáže úpis, v němž se Mirek ke krádeži zavazuje. Jak se Mirek zachová?

Všem napraveným hříšníkům (ale nejen jim) čte Matouš Ruml.

Vychází 16. ledna.

 

Lucie Hlavinková: Bylinková babička

Byla jednou jedna babička a ta měla sedm vnoučat: čtyři holčičky a tři kluky. Kromě nich však měla také velké tajemství. Nikdo totiž netušil, že je kouzelná! V přírodě vždy dokázala najít neviditelné, tajuplné a čarovné věci, o kterých jiní lidé nemají ani tušení. O téhle babiččině schopnosti nevěděla ani její vnoučata, ale to se jednoho dne změnilo. Jakou moc ukrývá třezalka, hluchavka, chrpa, dobromysl nebo heřmánek? To všechno se dozvíte během pohádkových letních prázdnin u bylinkové babičky!

Kdo miluje vůni čerstvého bylinkového čaje, zamiluje si i tuto knížku.

Vychází 12. února.

 

Karl May: Vinnetou – Poslední výstřel

Posledním výstřelem končí jeden z nejslavnějších příběhů dobrodružné literatury. Mezi vyprávěním prvních příhod Vinnetoua a Old Shatterhanda v první osobě a mezi konečným uspořádáním celého cyklu uplynulo téměř dvacet let. Vznikl tak pestrý a nesourodý celek, který právě tím působí velice věrohodně a poutavě. Třetím svazkem je uzavřeno nové vydání Vinnetoua v rámci edice KOD, kde tato trilogie vychází s úplným ilustračním doprovodem Zdeňka Buriana poprvé.

Událost pro všechny milovníky kodovek.

Vychází 12. února.

 

V džungli

Málokterá místa na Zemi jsou opředena tolika tajemstvími a tolik lákají k prozkoumání jako právě džungle. Neprostupné houštiny, hemžení drobných tvorečků i velikých šelem, roztodivné zvuky, barvy a omamné vůně, to všechno spatříš a zažiješ jedině v džungli. Pojď se tu trochu porozhlédnout a zjistit, jak se tu žije zvířatům a jak lidem nebo proč je tak důležité džungle chránit.

Vychází 22. ledna.

 

Pejsek je doma… Radosti a strasti se zvířecím kamarádem

Najde se někde na světě dítě, které by nechtělo pejska? Věrného čtyřnohého kamaráda? Asi ne. Ovšem rodiče, ti to všechno často vidí jinak a nemají porozumění pro největší přání svých potomků. Jenže ono to s pejsky není jenom o zábavě, ono je to taky o starosti. Musíte s nimi pravidelně chodit na procházky, i když se vám zrovna nechce, musíte pečovat o jejich srst a ne vždy je to hračka, musíte se zkrátka postarat o to, aby byl pejsek u vás šťastný, aby se mu dařilo a aby prospíval. Knížka provede malé čtenáře a milovníky pejsků těmi nejzákladnějšími kroky péče o zvířátko. Ukáže úskalí, se kterými musí majitelé psů počítat, ale zároveň zdůrazní radosti, které všechna ta úskalí jednoznačně vyváží a převáží. Tak na co čekáte? Hurá do toho!

Vychází 29. ledna.

 

Jak se dělá sport

Kniha pro malé čtenáře, která Ti na šesti velkoformátových rozkládacích mapách plných vtipných ilustrací představí jednotlivé druhy sportů.

Sport ti dává možnost aktivně a zajímavě trávit volný čas. Rozvíjí tělo i ducha a každý člověk, který chce být zdravý, by měl nějaký sport provozovat, i když třeba jen rekreačně. Tato kniha vznikla právě proto, aby ti představila jednotlivé sporty a pomohla ti v orientaci v nepřeberném množství sportovních disciplín. Zároveň možná v knize najdeš tu pravou disciplínu pro sebe, které se začneš aktivně věnovat. Dozvíš se, jaké jsou atletické a gymnastické disciplíny, co vše se dá dělat s kulatým

nebo šišatým míčem, jaké sporty lze provozovat v zimě nebo na vodě, co je to motoristický sport a jaké jeho druhy existují, a na závěr si přečteš i o bojových sportech, cyklistice a dalších zajímavých hrách. Kniha ti rovněž ukáže, odkud různé druhy sportu pocházejí a jakou mají zajímavou historii.

Vychází 19 února.

 

Shel Silverstein: Když si šlápneš na tkaničku

Neudělal jsem si kličku,

šlápnul jsem si na tkaničku

a teď padám do vzduchu

nad stromy

a nad okapy,

nad střechy

a komín s čápy.

V češtině vychází druhá sbírka legendárního básníka, písničkáře a kreslíře Shela Silversteina v překladu Lukáše Nováka, Stanislava Rubáše a Zuzany Šťastné.

Pokud máte rádi sympaticky nevybíravý humor, zbystřete!

Vychází 26. února.

 

Jaroslav Foglar: Strach nad Bobří řekou (audio)

Nastaly těžké časy – zemi Hochů od Bobří řeky obsadil Nepřítel, který šíří strach a zakazuje různé spolky. Rikitan ale navzdory všemu pokračuje v činnosti a svému oddílu představí nových třináct bobříků pro ušlechtilý život. I přes ústrky ze strany kolaborantské organizace Prapor a Přístavních povalečů se hoši opět rozhodnou uspořádat tábor ve Sluneční zátoce. Dokážou v sobě najít odvahu a svornost tváří v tvář největšímu nebezpečí, které je kdy potkalo?

Všem, kdo mají pro strach uděláno, čte Martin Zahálka.

Vychází 26. února.

 

Úžasná fyzika u vás doma

Ať už tě fyzika přitahuje doslova jako magnet, nebo se před ní spíš ustrašeně krčíš pod lavicí – ničeho se neboj a přečti si tuhle knihu. Ukáže ti, jak úžasně zajímavá fyzika je a hlavně, že ji najdeme opravdu ale opravdu všude.

Propátrej postupně celý dům od podlahy po strop, od spokojeně pobublávající konvice v kuchyni až po tu divně zahnutou (a ještě divněji zapáchající) rouru na záchodě, a zjisti, v čem všem se ukrývá změna skupenství, elektřina, záření nebo různé síly. A těš se na perfektní pokusy! Připojujeme však drobné varování – z jednoho z nich se ti možná přece jen budou trochu ježit vlasy!

Vychází 11. března.

 

Peter Hinckley: Jak to funguje

TADY! Ano, právě v téhle názorné knížce najdou malí čtenáři odpovědi na věčnou otázku "Co je uvnitř?"

Jestlipak je vnitřek bochníku chleba stejně složitý jako princip fungování opékače topinek? A liší se včelí úl od vosího hnízda hodně nebo vlastně vůbec?

Ne, prosím, nezkoušejte rozebrat vosí obydlí ani topinkovač! Na stránkách téhle knihy si totiž můžete veškeré "vnitřnosti" zajímavých věcí a objektů bezpečně a detailně prohlédnout.

Pro všechny zvídavce, kteří rádi zkoumají, co je uvnitř.

Vychází 11. března.

 

Eiko Kadono: Doručovací služba čarodějky Kiki

Kiki je právě třináct let a jako každá mladá čarodějka musí vyrazit do světa na zkušenou. Se svým mluvícím kocourem Džidžim se usadí v přímořském městečku Koriko. Využije toho, že dokáže létat na koštěti, a založí si expresní doručovací službu. Jenže na své cestě k samostatnosti to nemá vždycky lehké – vždyť místní lidé ještě nikdy opravdovou čarodějku neviděli. Získat si jejich srdce a najít si své místo v životě bude i pro ráznou a odhodlanou Kiki výzva.

Pro malé čarodějky s velkým srdcem.

Vychází 11. března.

 

Erin Hunterová: Kočičí válečníci - SUPEREDICE: Věštba Modré hvězdy

Napětí mezi kočičími klany v lese stoupá a Hromový klan musí dokázat, že je dostatečně silný. Do této nejisté doby se v klanu rodí pozoruhodné kotě. Jak čas plyne, stává se z malé kočičky skvělá válečnice a posléze uznávaná velitelka Hromových. Modrou hvězdu ale stíhá temná věštba, podle níž jí hrozí smrt ve spárech jediného nepřítele, kterému se nedokáže vyrovnat. Tajemství z minulosti vyplouvají na povrch… a nebezpečí skrývající se ve stínech může zaútočit každým okamžikem.

Dlouho očekávaná novela o životě a snech nejoblíbenější velitelky ze světa Kočičích válečníků pro všechny fanoušky – a nejen pro ně.

Vychází 11. března.

 

Podoby architektury

Kniha unikátně spojuje tradiční výběr západních architektonických stylů a architekturu z celého světa.

Všimli jste si někdy staveb, kolem kterých denně chodíte? Že ne? Tak se jednou pořádně podívejte. Některé jsou letité a jiné byly postaveny teprve nedávno. Každá je jiná, každá má své charakteristické znaky. Ten, kdo trošku architektuře rozumí, umí podle těchto znaků rozpoznat stáří budovy i stavební sloh, který reprezentuje. Umí nakouknout do dějin. Chtěli byste se také naučit číst v domech a stavbách? Pak vítejte na stránkách této knihy. Knihy plné nejvýznamnějších historických budov z celého světa. A právě na nich, pochopíte, jak šel čas s architekturou a o čem ta architektura vlastně je.

Vychází 18. března.