Albatrosí hlasatel #3 | Albatros.cz

Albatrosí hlasatel #3

Tipy z redakce

Čtení je jedna z nejbáječnějších věcí na světě. Kdo umí dobře číst, už to ví. A kdo se teprve chystá prožít to nádherné dobrodružství, ať sáhne po knížkách z edice Druhé čtení. S nimi se naučí číst každý!

První knihy této edice, která volně navazuje na První čtení, vyšly v roce 2008. A hned od počátku pro ni psali výteční autoři a autorky, jejichž texty kresbami doprovodili neméně skvělí ilustrátoři a ilustrátorky. Proto dostát edičnímu sloganu Už si čteme sami se čtenářům jistě dařilo a daří.

Příběhy věnované mírně pokročilým čtenářům, kteří již čtou bez potíží a poměrně snadno,  jsou různorodé – pohádková vyprávění, příhody dětí, zvířat i věcí, příhody poetické i humorné.

Vyšlo jich příliš mnoho, abychom mohli zmínit všechny, ale přece jen je třeba některé z nedávných i současných let připomenout.

Zlobilky a Nezbedníci, jichž se děti nemohou nabažit (tušíme proč), jelikož se stále dotiskují, a které Martina Drijverová napsala s velkou chutí. A což teprve Příšerné zlobilky a Příšerní nezbedníci, to je počtení! Ovšem autorka nezůstala jen u nich, taky prozradila, proč je ta Sísa tak kyselá a kdo je ušmudlaný rytíř – Sísa Kyselá, Sísa Kyselá a ušmudlaný rytíř.

Ivona Březinová své popletené pohádky z Prvního čtení přivedla k dokonalosti ve volném pokračování v Druhém čtení, kde pohádky pomotal tatínek Vašíka a Šárky – Táta to motá. V poslední knížce Yveta to ví zašmodrchá, pro změnu pověsti, sestřenice obou dětí. Zkuste je rozmotat, skutečně Bruncvík vyjel na dalekou výpravu na Šemíkovi? Ale i Vítej, Karle! překvapí malé čtenáře, když se mezi nimi objeví podivně oblečený a zvláštní češtinou hovořící kluk. Páni, tohle je vážně budoucí věhlasný panovník?

Kdopak to v Druhém čtení vedle Nezbedníků taky zlobí? Že by Sedmilhář Josífek? Však si v knize Josífkův pekelný týden prožil perné dny. Nakonec se z něj vyklubal prima kluk, v povídání Josífku, k noze! se stará o vytouženého pejska. Ale přece jen… Ovšem Daniela Krolupperová nejenom že zná dokonale malého Josífka, ale objevila i policejního křečka. Nevídáno, ale Policejní křeček odhalil zloděje aut, a poté vyrazil ten nevšední hlodavec po stopě ukradených šperků v příběhu Policejní křeček a zámecký zloděj.

Kdo si čte rád o vrstevnících, ať vezme do ruky knížky Petry Braunové. Neuvěříte, co všechno se přihodilo Kubovi či Oliverovi – Kuba nechce spát, Rošťák Oliver a Marica čarodějka. A co provedla Johana s nosem nahoru!

Pokud se chcete vydat za zvířátky, můžete za nimi na jaře buď ven – Za zvířátky na louku, nebo domů. Dva džungarské křečíky potkáte v nejnovější knížce Ilky Pacovské Ten kluk je holka.

V Druhém čtení vyšlo i několik prvotin, prvních knížek budoucích známých autorek – Aleny Čálkové, Blanky Čapkové, Elišky Fojtové, Ilony Fryčové, Heleny Žižkové a dalších. 

Paleta ilustrátorů této edice je přepestrá, zmiňme alespoň ty výše uvedených titulů: Adolf Born, Markéta Vydrová, Eva Sýkorová-Pekárková, Jaromír František Palme, Jiří Bernard, Andrea Tachezy, Markéta Laštuvková. 

V redakci Albatrosu doufáme a přejeme si, aby Druhé čtení všem přinášelo radost i užitek. A víme, že policejní křeček začíná řešit svůj třetí případ, a hrdinové mnoha knížek už ožívají, byť zatím v domovech našich autorů. Ale zakrátko jsou u vás, protože Druhé čtení není žádná dvojka!

Zuzana Kovaříková, literární redaktorka