Albatrosí hlasatel #2

Tipy z redakce

Široké okolí o mně ví, že mám moc ráda dětské encyklopedie, leporela, dobrodružné příběhy, pohádky i komiksy. Ale něco vám prozradím – moje úplně největší láska jsou obrázkové knížky. Bilderbuchy. Picture books. A nesmírně mě těší, že jich v Albatrosu vydáváme rok od roku víc.

Po mnoha letech, kdy se čeští čtenáři podivovali nad tím, proč by měli kupovat knihy, v nichž je tak málo písmenek, se obrázkovým knihám konečně i v Česku dostává zasloužené pozornosti.

Typická obrázková knížka se totiž vyznačuje tím, že jejím stránkám nedominují husté řádky, ale nabízí dokonalé vyvážení ilustrací a textu. Ilustrace může klidně zabírat celou dvoustranu – a doplňují ji třeba jen jedna nebo dvě věty. Společně tvoří nádherný celek, kde nic nepřebývá, ale ani nic nechybí. A přeložit takovou obrázkovou knížku, v níž má každá věta nezastupitelné místo, může být vlastně mnohem obtížnější než přeložit stostránkový příběh. Z těch, které už jsme vydali, bych zmínila například světový bestseller V knihovně je lev hned po něm Táta a já od instagramové hvězdy Soosh nebo „horáčkovky“ Nenažraná koza a Modrý tučňák. A když už jsme u toho: Petr Horáček by podle mě měl za svůj mamutí podíl na zpopularizování a rozšíření obrázkových knih v českých vodách dostat medaili. Nebo flašku a čokoládu. Nebo aspoň pusu. No nic, zpátky ke knížkám.

Obrázkové knihy jsou skvělé i proto, že je dětem pořídíte jednou, ale ony je od toho okamžiku použijí minimálně dvakrát. Jak to? To je jednoduché – poprvé v tom věku zhruba mezi třetími a pátými narozeninami, pro který jsou bilderbuchy primárně určeny. Tehdy je dětem předčítáte a společně si prohlížíte obrázky, bavíte se a čtete je pořád dokola. A podruhé ve chvíli, kdy děti už samy začínají číst a vy potřebujete něco, co má jednoduché věty a jen pár stránek. Něco motivujícího a nenáročného. Aby s tím dítě mohlo za chvíli nadšeně přiběhnout zpátky, že už má přečteno. Samo přečetlo celou knihu, představte si to! 

Mohla bych vás nechat hádat, kdy vůbec vyšla první obrázková knížka a která to byla, ale ono je to překvapivě už víc než sto let nazpátek. Přesto ji nejspíš znáte – pochází totiž z pera anglické spisovatelky Beatrix Potter. Možná jste viděli film Miss Potter, v němž tuhle autorku kultovních dětských knih ztvárnila Renée Zellweger. (Pokud ne, doporučuju!) Beatrix vydala první knížku o králíčku Petrovi už na začátku 20. století. Jmenovala se The Tale of Peter Rabbit a právě nakladatelství Albatros bylo tím, kde vyšla poprvé česky – Dobrodružství králíčka Petra jsme vydali v roce 2010 a pak ještě o osm let později znovu.

Kdo by si ale myslel, že před rokem 1989 u nás obrázkové knížky vůbec nevycházely, ten by byl vedle jak ta jedle. Vycházely. A krásné. Jen jich nebylo zdaleka tolik jako za hranicemi. Vždyť se podívejte na Holčičku a déšť nebo Jakuba a babí léto! Tyhle poklady z volné série Mileny Lukešové a Jana Kudláčka vyjely z tiskárny poprvé v roce 1974, respektive 1976. A zaryly se do dětských srdcí tak hluboko, že jsme před dvěma lety u příležitosti oslav 70. narozenin Albatrosu spustili reedici. Už za pár týdnů, 22. března, do ní přibude Čáp... Nebo taková Ema Naopak! Všemi milovanou Emu jsme poprvé vydali už v 80. letech. A protože její reedice v roce 2016 slavila obří úspěch, mohli jsme záhy navázat i dalšími díly, které česky zatím nikdy nevyšly: Ema ve školce, Ema, bratříček a Petr a Tomík jde ven.

Z téhle nové vlny mám obrovskou radost ─ a moje domácí knihovna taky. A na co se mohou moje i vaše police těšit v letošním roce? O Čápovi už jsem se zmiňovala. Ale ještě před ním vyjde Měsíční zrnko báječné Kataríny Macurové, jejíž  bilderbuchy už si oblíbily i děti daleko za českými hranicemi. Několik krásných obrázkových knih jsme naopak ze zahraničí  koupili. Překládáme pro vás například něžnou knihu Margaret´s Unicorn, která si omotá kolem prstu všechny malé fanynky jednorožců, rozvernou Wild About Dads, jež vám představí ty nejzábavnější tatínky z říše zvířat, Norman´s First Day at Dino Day Care pro všechny mrňousky, co se chystají do školky, nebo (ne)uspávací knížku There´s a Walrus in my Bed od Ciary Flood (autorky veleoblíbené knihy Ti otravní králíci).

A abych nezapomněla! Pamatujete si O malé Aničce? Drobnou obrázkovou knížku Inger a Lasseho Sandbergových, která v Albatrosu vyšla v roce 1976 a pak ještě 1988? Tu se zelenou obálkou, na které je velký žlutý míč a holčička v pruhovaných šatech? Tu, která se vůbec nedá sehnat? Tak ta taky bude. Už ji mám nějaký ten pátek na stole a v druhé polovině letošního roku ji v Albatrosu společnými silami opět dotlačíme až do tiskárny a do knihkupectví, slibuju! A samozřejmě máme v rukávu opět jednoho báječného Petra Horáčka… Těšíte se? Já rozhodně.

 

Lucie Hášová Truhelková, literární redaktorka