Albatrosí hlasatel #8 | Albatros.cz

Albatrosí hlasatel #8


UMÍME ČÍST! najdete na zadní straně obálek knih edice První čtení. A pravda to je. Kdo zdolá jakoukoli knížku této edice, může se radovat. Pronikl do tajemství písmenek a prožije spoustu báječných příběhů. Bude-li chtít, tato radost už ho nikdy neopustí.

V edici První čtení začaly knížky vycházet v roce 1973. Přestože první svazky neměly výrazné logo, čtenáři si knížky s většími  písmenky a v příjemném čtvercové formátu brzy oblíbili. Tituly později dostaly výraznou značku a První čtení se stalo stěžejní edicí Albatrosu. Dnes nosí nový kabátek, který mu před třemi lety ušila grafická úpravkyně Lenka Jasanská.

Během let edice představila pestrou paletu především českých spisovatelů a ilustrátorů. V současné době jí pohádková vyprávění, napínavé i humorné příběhy dětí, zvířat a věcí věnují vynikající autoři a autorky s neméně skvostným ilustračním doprovodem.

Daniela Krolupperová stvořila půvabné strašidýlko jménem Bubáček, kterému výtvarnou podobu vtiskla Lucie Dvořáková, a na světě se objevila nevšední dobrodružství. To nejnovější, tentokrát zimní, vyšlo právě teď: Bubáček a zlobivá závěj. Ale neopomeňte ani ta předchozí: Bubáček, Bubáček a Myšošlap, Jak Bubáček potkal Bubáka, Bubáček a klobouková víla. Holčičky pak můžou jít po stopách šperku ve tvaru pomněnky v knížce Ztracená náušnička, kluci se napínavě svezou ve Vánoční tramvaji.

Jestlipak znáte pohádky? Ale pozor, Ivona Březinová je v knížkách pořádně zamotala, tedy teta Běta. Vašík a Šárka nestačí kulit oči. Pomozte jim rozplést pohádková klubíčka Teta to plete a Teta to zase plete. A autorka vás pobaví nejen popletenými pohádkami, ale i vtipným vyprávěním o malého mamutkovi Chobotem sem, chobotem tam, či o ztraceném leguánkovi v knížce F jako Fík.

Proč Kubu nebaví čtení? Za co se stydí Johanka? Co se přihodilo malému Vojtovi ve velkoměstě? Prozradí s humorem sobě vlastním Petra Braunová v knížkách Kuba nechce číst, Johana s dlouhýma nohama, Jak se Vojta ztratil

A ještě pár slov o knihách, které jsou fenoménem edice. Jejich autorem je americký spisovatel a ilustrátor Arnold Lobel. U nás jsou nejznámější příhody zeleného žabáka Kvaka a hnědého ropušáka Žbluňka, které už vyšly poněkolikáté ve třech dílech. Veselé a překvapivé jsou ovšem všechny autorovy texty a ilustrace, proto si přečtěte i Pana Sovu, Strýčka Slona, Myšku a pohádkovou polívku, Sedm pohádek pro malé myšky a Prasátko na útěku. 

V posledních letech bývá u knížek přiložen Pracovní sešit, jehož kvizy a hádanky jsou pro toho, kdo knihu pěkně přečetl, hračka. Zkuste je!

První samostatně přečtenou knížku je třeba oslavit. Ať je nezapomenutelná!

Zuzana Kovaříková, literární redaktorka